Bor Outlet
Utolsó palackok
Magyar borok
Külföldi borok
Kiegészítők

Pezsgő kisokos - Hogy válasszunk? 

Pezsgőt inni életforma, s fogyasztására mindig, minden alkalommal lehet ürügyet találni.  Születésnapok, családi és baráti ünnepek elengedhetetlen kelléke, a szilveszterről pedig már nem is beszélve! De vajon mi a különbség a pezsgő, a prosecco, a cava vagy a champagne között? Mit jelent a "brut nature" vagy az "extra dry" felirat a címkén? Íme, gyorstalpalónk a buborékos italok világában, hogy biztosan mindenki megtalálja az igazit a számára fontos koccintáshoz.

Gyöngyöző- és habzóbor

A gyöngyözőbor (frizzante) - amint arra a neve is utal -, csak visszafogottan pezseg, mivel a nyomás a palackban mindössze 1-2,5 bar. Általában szén-dioxid hozzáadással készül, s itthon ebből a fajtából készítik a legtöbbet. Ezek a borok könnyedebbek, kevésbé intenzívek.

A habzóbor (spumante) ezzel szemben magasabb nyomáson készül (3-6 bar), több széndioxidot tartalmaz, így a buborékok erőteljesebben pezsegnek a poharunkban. Ez a különbség az ízérzetet is jelentősen befolyásolja: a spumante borok ünnepibb, robbanékonyabb hatást keltenek.

Champagne és rokonai

A pezsgő készítése több dologban is eltér a gyöngyöző- és habzóborétól. Az egyik legfontosabb, hogy szénsavtartalma természetese úton keletkezik, az alapborhoz hozzáadott cukor és élesztő segítségével. A másik pedig, hogy a nyomás 5 bar feletti kell, hogy legyen. 

A pezsgők készítési módjától, a termőterülettől és a használt szőlőfajtáktól függően különböző pezsgőtípusokról beszélhetünk. 

Champagne

Csakis a franciaországi Champagne-régióban készülhet, szigorú szabályok és méthode traditionnelle (hagyományos eljárás) eljárás szerint. Ennek lényeges eleme, hogy a bor a palackban megy át másodlagos erjedésen, amely során a finom buborékok keletkeznek. Ettől a seprőn történő érleléstől kapja a Champagne a kellemes élesztős, pirítósos, kalácsos jellegét. A minimálisan előírt érlelési idő 15 hónap, míg az évjáratos Champagne-t 4-10 évig tartják seprőn. A Champagne chardonnay, pinot noir és pinot meunier szőlőkből készülhet. A kizárólag chardonnay-ból készült Champagne-t Blanc de blanc, míg a 100%-ban pinot meunierből készülőt Blanc de Noir néven ismerik.

Crémant

A Crémant Franciaország egyéb borvidékeiről származó, méthode traditionnelle eljárással készülő pezsgő. A legismertebbek a Loire-völgyből, Elzászból és Burgundiából származnak, és kedvezőbb árfekvésűek, mint a Champagne.

Ez is érdekelheti: Mi a Crémant és miben különbözik a pezsgőtől?

Cava

A spanyol cava a katalán régióból származik, és a champagne-hoz hasonlóan hagyományos módszerrel készül. A cava szőlőfajtái a Macabeo, a Xarel-lo és a Parellada. Savtartalma általában alacsonyabb, mint francia társaié, ami könnyen iható stílust kölcsönöz nekik. Kiváló alternatívája a drágább champagne-nak.

Corpinnat

A spanyol pezsgő új kategóriája a Corpinnat 2017-ben született meg. A cava kategóriából kivált, magas minőségi elvárásokat teljesítő spanyol pezsgőtípus. 100 % -ban organikus, az adott pincészet saját birtokán termett, fenntartható szőlőültetvényekből származó, kézzel szüretelt szőlőből előállított pezsgő, mely érlelési ideje duplája a caváénak.

Ez is érdekelheti: Corpinnat: A spanyol pezsgők új, feltörekvő kategóriája

Prosecco

A Prosecco a világ legnagyobb mennyiségben előállított habzóbora, amely Északkelet-Olaszországban, a helyi glera szőlőfajtából készül. A hagyományos módszertől eltérően, zárt, nyomás alatti tartályokban erjesztik. Friss stílusú pezsgő, mely a zöldalma és dinnye jegyeivel hódít, és enyhén édesebb, mint a cava. Általában fiatalon érdemes fogyasztani, hiszen ekkor mutatja meg igazán üde, könnyed karakterét, ráadásul megfizethető árával is népszerű választás.

Franciacorta

Az olasz Franciacorta Lombardia régióból érkezik, és a champagne-hoz hasonlóan hagyományos módszerrel készül. A leggyakrabban a chardonnay, pinot noir és pinot bianco szőlőfajtákat használják hozzá. Finomabb, elegáns alternatívája lehet a francia pezsgőknek.

Lambrusco

A legtöbb buborékos bor fehér vagy rozé stílusban készül, de a Lambrusco, amely Közép-Olaszországból származik, vörös habzóbor. A Lambrusco színe a világos rubinvöröstől a mély liláig terjedhet, és lehet teljesen száraz vagy félszáraz.

Asti és Moscato d’Asti

Ha az alkalom egy határozottan édes, mégis frissítő habzóborért kiált, az észak-olaszországi moscato szőlőből készült, alacsony alkoholtartalmú Asti tökéletes választás. A legjobb Asti borok ízvilága őszibarackra, szőlőre és rózsára emlékeztet, így remekül illik desszertekhez és süteményekhez. Ha egy kicsit szárazabb változatot keres, a Moscato d'Asti egy másik habzóbor ugyanebből a régióból. Ez kevésbé édes, alacsonyabb alkoholtartalmú és enyhén gyöngyöző stílusú.

Ez is érdekelheti: Olasz borok - Ezekkel az ételekkel a legtökéletesebbek

Mit jelentenek a címkén lévő kifejezések?

A pezsgő címkéjén a bor cukortartalmát is jelölik, ami meghatározza annak ízvilágát.

Brut Nature: A legszárazabb kategória, 0-3 g/l cukortartalommal, és nem tartalmaz hozzáadott cukrot.

Extra Brut: Szintén száraz, de némi cukrot tartalmaz (0-6 g/l).

Brut: A leggyakoribb kategória, maximum 12 g/l cukortartalommal. Friss, száraz, de kiegyensúlyozott.

Extra Sec (Extra Dry): Neve ellenére kissé édesebb, mint a brut, 12-17 g/l cukortartalommal.

Sec (Dry): Még édesebb, 17-32 g/l cukrot tartalmaz.

Demi-Sec (Medium Dry): Félédes, 32-50 g/l cukortartalommal.

Doux (Sweet): A legédesebb kategória, 50 g/l feletti cukortartalommal.

Hogyan válasszunk?

Elegancia és kifinomultság: Ha igazán exkluzív élményt keresünk, a Champagne vagy a Franciacorta lehet a legjobb választás.

Gyümölcsös, könnyed stílus: A Prosecco friss, gyümölcsös karakterével tökéletes egy kötetlenebb hangulatú ünnepléshez.

Kiváló ár-érték arány: A Cava vagy a Crémant remek alternatíva lehet azok számára, akik jó áron szeretnének minőségi pezsgőt.

Különleges élmény: Aki valami új és autentikus élményre vágyik, annak a Corpinnatot ajánljuk.


- Vissza -
   
Az áraink az áfát tartalmazzák és forintban értendők.
© Minden jog fenntartva - Chip-Art Bt.